عضویت

۲۳ خرداد ,۱۴۰۳

(تغییر زبان)

{main_header}

۲۳ خرداد ,۱۴۰۳

۲۳ خرداد ,۱۴۰۳

منشور

مقدمه:

نیک فرجامی ملت‌ها در دهه‌‌های نزدیک آینده به میزان و چگونگی رشد آن‌ها بستگی خواهد داشت. بعضی از ملت‌های معاصر با پیشرفت‌های مستمر در علم، تکنولوژی، فرهنگ و افزایش ظرفیت ساختار‌های اجتماعی‌ِ خود توانسته‌اند سطح استانداردهای زندگی‌شان را پیوسته ارتقا دهند.

اینان ملت‌هایی هستند که توانایی ادامه رشد خود را در برابر تغییرات محیط بین‌المللی ثابت کرده و از این رهگذر به مدارج بالایی از رفاه اجتماعی، توان رقابت‌جویی در بازارهای بین‌المللی و نفوذ جهانی رسید‌ه‌اند. اگر بتوان عوامل مشترکی در تامین رشد ملت‌های فرهیخته جهان پیدا کرد، بی‌گمان مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

ـ عزم ملی برای مشارکت موثر در رهبری نظام جهانی؛

ـ کارآیی و نفوذ چشمگیر صنایع پیشرفته در نظام اقتصادی جامعه به عنوان «موتور رشد»؛

ـ نظام آموزشی «پژوهش محور» و مبتنی بر «یادگیری دائمی»؛

ـ سنت‌های اجتماعی و ارزش‌های فرهنگی که رقابت توأم با همکاری را تشویق می‌کند؛

ـ «زیرساخت‌های پرظرفیت» برای ایجاد، اکتساب و توسعه فناوری‌های پیشرفته و به کارگیری پرشتاب آن‌ها در راستای «نوآوری‌های صنعتی».

بررسی‌ها نشان داده است که، بسیاری از نوآوری‌های تأثیرگذار در دهه‌های اخیر نه در شرکت‌های بزرگ، که در شرکت‌های کوچک و گاه متوسط ایجاد شده‌اند. این‌گونه شرکت‌ها همچنین به عنوان موثرترین ساز و کار توسعه فرصت‌های شغلی در اقتصاد‌های رو به پیشرفت شناخته شده‌اند.

تجربیات موجود در کشورهای صنعتی و تازه صنعتی شده به روشنی نشان داده است که تجمیع این‌گونه شرکت‌ها در پایگاه‌هایی به نام پارک فناوری، نه‌تنها پشتیبانی عمومی آن‌ها را تسهیل می‌کند، بلکه از اجتماع آن‌ها موجودیت نوینی شکل می‌گیرد که توانمندی آن به مراتب بیش از جمع جبری توانمندی‌های یکایک این شرکت‌هاست. این توانمندی اضافی، نتیجه «هم‌افزایی» ناشی از مبادله موثر اطلاعات، همکاری و هم‌کوشی، و بهره‌برداری از تسهیلات مشترک است.

پارک علم و فناوری ایرانیان بر پایه این چشم‌انداز راهبردی تأسیس شده است که در آینده‌ای نزدیک بتواند به عنوان «کانون تبادلات بین المللی فناوری های پیشرفته» جلوه‌های درخشانی از مشارکت در فرایند خیزش و جهش صنعتی ایران اسلامی را به نمایش بگذارد. پارک علم و فناوری ایرانیان، خانواده فرهیخته‌ای خواهد بود که اعضای آن در وهله اول با فرهنگ خانوادگی خود شناخته می‌شوند. این فرهنگ که معرف «هویت جمعی» ما است، بر محور دیدگاه‌ها و بنیادی‌ترین ارزش‌های مشترک ما (که در این منشور تعریف شده است) شکل می‌گیرد. ما به یاری خداوند متعال، این فرهنگ شکوهمند را ایجاد نموده و به آن متعهد می‌باشیم.

شرکت‌هایی که در این پارک مستقر می‌شوند با آگاهی از نقش منحصر به فرد خویش در سرعت بخشی به نوآوری‌های جهشی، منشور حاضر را که بیانگر دیدگاه‌ها و ارزش‌های مشترک آنان است، به عنوان میثاق جمعی خود می‌پذیرند و با امضای آن، پیمان می‌بندند که آن را سر لوحه فعالیت‌های فردی و جمعی خویش قرار دهند.

اصل ۱ – آینده‌نگری

امروز فوریت دارد و فردا «اهمیت». ما از فوریت‌های جامعه اسلامی، در چارچوب توان خود، هرگز غافل نخواهیم شد، اما اعتقاد داریم که پارک علم و فناوری ایرانیان باید بتواند کلیدی‌ترین تکنولوژی‌های پیشرفته را در افق آینده روشن میهن اسلامی قرار دهد. تنها با رعایت این اصل است که ما تعهد خویش را به سربلندی، رفاه و عزت نسل‌های آینده نشان می‌دهیم.

اصل ۲ – تعالی‌گرایی

تکنولوژی پیشرفته نیازمند نهادها، مدیریت، فرهنگ، مناسبات و انسان پیشرفته و تعالی‌گراست. ما با درک این نیاز اساسی تأکید می‌کنیم که پارک علم و فناوری ایرانیان باید به گونه‌ای سازماندهی و رهبری شود که از دیدگاه جامعه علمی و فنی کشور به عنوان یک «مرکز تعالی» شناخته شود.

اصل ۳- نوآوری

پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها و تکنیک‌ها زمانی می‌توانند منشأ رشد اقتصادی باشند، که در توسعه محصولات و خدمات نوآورانه، به تناسب نیاز‌های بازار، به کار گرفته شوند. ما تکنولوژی‌های پیشرفته و مناسب را به هر روش و شکل لازم کسب کرده و آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به فرصت‌های بدیع نوآوری تبدیل خواهیم کرد.

اصل ۴ – کارآفرینی

در جامعه جوان ما، تکنولوژی پیشرفته باید به گونه‌ای هوشمندانه و متعهدانه در خدمت گسترش کارآفرینی صنعتی و توسعه فرصت‌های شغلی پر کیفیت و چالشی برای مهندسان، پژوهشگران و دانشمندان جوان به کار گرفته شود. ما متعهد می‌شویم که توانمندی‌ها و مقدورات خود را تا سر حد ممکن در این راستا به کار گیریم.

اصل ۵ – نفوذ در بازارهای جهانی

شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری ایرانیان، نفوذ در بازارهای رو به رشد جهانی را نشانه گرفته‌اند. موفقیت در این زمینه، نه تنها بقا و رشد پایدار ما را تضمین می‌کند، بلکه مهم‌ترین شاخص برای ارزیابی شایستگی‌ها و توانمندی‌های فنی و صنعتی سطح بالایی کیفی محصولات و خدماتی خواهد بود که خانواده پارک علم و فناوری ایرانیان به مشتریان خود تقدیم خواهد داشت.

اصل ۶ – همکاری و همگرایی

موفقیت خانواده ما، وابسته به همکاری و اشتراک مساعی در چارچوب نیازهای مشترکی است که ما را به تجمع و هم‌افزایی در این پایگاه ترغیب نموده است. کلیدی‌ترین نیازهای مشترک ما عبارتند از:

ـ ایجاد یک بنیه قوی برای انتقال بهینه تکنولوژی

ـ پی‌ریزی یک شالوده توانمند برای اجرای پروژه‌های مشترک تحقیقاتی و مهندسی

ـ شکل‌دهی به یک ساختار پشتیبانی جمعی، به ویژه تسهیلات مشترک آموزشی، اطلاع‌رسانی و بازاریابی

در این راستا جایگاه ویژه‌ای برای اجرای پروژه‌های مشترک انتقال تکنولوژی و همچنین تحقیقات مشترک قایل خواهیم شد.

اصل ۷ – سیمای شهری جذاب و دعوتگر

شرکت‌های مستقر در پارک خواهند کوشید با اجرای طرح‌های ساختمانی مناسب و هماهنگ و رعایت ضوابط شهرسازی و معماری پارک و همکاری در اداره و نگهداری مطلوب آن، پارک علم و فناوری ایرانیان را به نمادی از جذابیت و پاکیزگی و نظم، چنانکه در خور یک محیط فعالیت دانش محور باشد، درآورند.

اصل ۸ – توسعه فناوری

فناوری موتور حرکت اقتصادی در جهان پرشتاب امروز است. با توجه به شکاف تکنولوژیکی بین ما و کشورهای صنعتی، مصممیم که در شناسایی، جذب، بومی کردن، انتشار و توسعه فناوری‌ها، به ویژه فناوری‌های نوین پیشگام باشیم و الگویی مناسب برای صنایع کشور ارائه نماییم تا از اثرات توسعه فناوری در کشور بر اقتصاد و رفاه اجتماعی خود و دیگران بهره‌مند گردیم. اصلی‌ترین سرمایه ما در این راه، دانش، فناوری و نیروی انسانی متخصص و کارآفرین است که از اهمیت خاصی برای ما برخوردار است.

اصل ۹ – حفظ محیط زیست و رعایت همسایگان

ما محیط زیست را یک سرمایه ملی، و حفظ آن را یک وظیفه اساسی می‌دانیم. پارک علم و فناوری ایرانیان با رعایت اصول و موازین زیست محیطی، از هیچ کوششی در ایفای این وظیفه اساسی دریغ نخواهد کرد. ما به همسایگان خود ارج می‌گذاریم و با آنان برادر و مهربان خواهیم بود.

اصل ۱۰- جهان‌گرایی

همکاری، استراتژی آینده ماست. توسعه علم و فناوری پیشرفته با «همکاری» عجین شده است. ما در راستای افزایش توانمندی‌های خود، به همکاری بین‌المللی به عنوان یک اصل غیرقابل اغماض می‌نگریم و علاقه‌مند هستیم با تمامی شرکت‌ها و مراکز فناور در جهان ارتباط و همکاری تنگاتنگ داشته باشیم. در این زمینه هم‌وطنان و ایرانیان خارج از کشور از جایگاه خاص و بالایی نزد ما برخوردارند.