عضویت

۲۳ خرداد ,۱۴۰۳

(تغییر زبان)

{main_header}

۲۳ خرداد ,۱۴۰۳

۲۳ خرداد ,۱۴۰۳

آغاز روند تحقیق و پژوهش در خصوص واکسن کرونا توسط برگزیده جایزه مصطفی (ص)

[vc_row rt_row_background_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_borders=”” rt_row_paddings=”true” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_wrp_col_paddings=”false” rt_border_top=”” rt_border_bottom=”” rt_border_left=”” rt_border_right=”” rt_border_top_mobile=”” rt_border_bottom_mobile=”” rt_border_left_mobile=”” rt_border_right_mobile=”” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_column_text]به گزارش واحد ارتباطات و امور بین الملل پارک علم و فناوری ایرانیان؛ شرکت بیو ان تک که اوگور شاهین برگزیده جایزه­ مصطفی(ص) ۲۰۱۹ از مؤسسان آن است از ماه­ها پیش همزمان با شیوع ویروس کرونا همکاری خود را با شرکت دارویی فایزر در راستای تولید واکسن بر پایه mRNA (ار.ان.ای. پیام‌رسان) به‌منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت کووید‌ــ‌۱۹ آغاز کرد.

اکنون، مؤسسه پاول ارلیش آلمان اجازه­ انجام فاز ۱ و ۲ آزمایش بالینی کاندیدای واکسن کرونا به‌نام واکسن BNT162b1 را که در شرکت بیو ان تک ساخته شده صادر کرده است؛ آزمایش مذکور، نخستین تست بالینی واکسن کرونا  به‌روی انسان در آلمان است؛ چهارمین موردی که برای ادامه­ مراحل آزمایش­های بالینی در جهان انتخاب شده است.

بنابر اعلام انستیتو فدرالِ موادِ واکسنی­ و داروهای زیست ­پزشکی، این پنجمین کارآزمایی بالینی مجاز در سرتاسر جهان است که طی آن کاندیدایِ واکسنِ کرونا به‌روی انسان مورد آزمایش قرار می­‌گیرد.

اوگور شاهین که به‌خاطر تولید و ارزیابی واکسن­های درمانی ضد سرطان بر پایه mRNA برگزیده جایزه مصطفی(ص) در سال ۲۰۱۹ شد اظهار داشت: “ما و بسیاری از همکارانمان معتقدیم که mRNA به‌طور خاص برای ساخت واکسن­ بیماری‌های همه­‌گیر مناسب است همچنین از فناوری­های مبتنی بر RNA که ایمن بودن و مصونیت­‌زایی آن در علائم انکولوژی به تأیید و ثبت رسیده است، استفاده می ‌کنیم.”

شرکت بیو ان تک اعلام کرد که چهار نمونه کاندیدای واکسن مورد استفاده در این آزمایش، از نخستین کاندیداهای پروژه lightspeed شرکت بیو ان تک با محوریت کووید‌ــ‌۱۹ هستند که هر کدام از آن­ها در قالب­ متفاوتی از mRNA بوده و آنتی­‌ژن­های هدف متفاوتی دارند.

در دوز تقویتی فاز ۱ و ۲ آزمایش تقریباً ۲۰۰ فرد سالم که سن آن­ها بین ۱۸ تا ۵۵ سال است مورد آزمایش قرار گرفته و دامنه­ دوز ۱ تا ۱۰۰ میکروگرم هدف­گذاری خواهد شد تا دوز مطلوب برای مراحل بعدی تعیین و از ایمنی و اثربخشی واکسن اطمینان حاصل شود. این مطالعه همچنین به بررسی اثرات ایمونیزاسیون مکررِ سه نمونه از ۴ نمونه کاندیدای واکسن بر پایه uRNA یا modRNA می‌پردازد؛ در مرحله­ دوم، گروه­های پرخطر (افراد مستعد ابتلا به عفونت شدید کووید‌ــ۱۹) مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

در صورت مثبت بودن نتایج آزمایش­ها، ممکن است دو یا حتی سه نمونه از کاندیداهای واکسن مورد استفاده قرار بگیرند؛ “این تصمیم­‌گیری بر اساس مشاهدات کلی انجام می‌شود، در واقع، ما برای ادامه­ آزمایش (با بیش از یک کاندیدای واکسن) آماده هستیم، به‌عنوان مثال احتمالاً پاسخ افراد سالخورده به واکسن متفاوت خواهد بود.”

وی افزود: “از اینکه ارزیابی­های پیش‌­بالینی را در آلمان به اتمام رساندیم و موفق به دریافت مجوز قانونی برای انجام نخستین آزمایش انسانی شدیم، بسیار خرسندیم. میزان بالای مشارکت افراد درگیر در این پروژه باعث شد طی مراحل مختلف از آغاز این پروژه تا دریافت مجوز قانونی جهت انجام نخستین آزمایش به‌روی انسان به‌سرعت صورت بگیرد”.

اوگور شاهین استاد و محقق انکولوژی و ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان، از شرکای مؤسس و مدیر اجرایی  سازمان پژوهش­های زیست مواد دارویی در زمینه علوم و تحقیقات سرطان­ است. وی به‌خاطر ارزیابی بالینی واکسن­های ضدسرطان بر پایه mRNA که به‌صورت فردی و متناسب با نوع جهش در سلول‌های بیمار مبتلا به سرطان طراحی شده، برگزیده جایزه­ مصطفی(ص) ۲۰۱۹ در زمینه علم و فناوری زیستی و پزشکی شد.

شایان ذکر است پارک علم و فناوری ایرانیان از حامیان مادی و معنوی جایزه مصطفی (ص) بوده و در راستای مسئولیت اجتماعی خود حمایت های مالی قابل توجهی از این مجموعه داشته است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row rt_row_background_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_borders=”” rt_row_paddings=”true” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_video_format=”self-hosted”][vc_column rt_wrp_col_paddings=”false” rt_border_top=”” rt_border_bottom=”” rt_border_left=”” rt_border_right=”” rt_border_top_mobile=”” rt_border_bottom_mobile=”” rt_border_left_mobile=”” rt_border_right_mobile=”” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll”][vc_single_image image=”6506″ img_size=”800*1200″ alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری: